aydinlatma-olcumu-zorunlu-mu

Aydınlatma Ölçümü Zorunlu Mu

Aydınlatma Ölçümü Zorunlu mu ve neden ölçülmesi gerektiğini açıklamadan önce Kanun ve Yönetmeliklere göz atmamız gerekir.

(Yasal Dayanak) İşyeri Bina ve Eklentileri Yönetmeliğince;

Madde-5 /e İşyeri bina ve eklentilerinde yeterli aydınlatma, havalandırma ve termal konfor şartlarını sağlar.

İşyerlerinin gün ışığıyla yeterli derecede aydınlatılmış olması esastır. İşin konusu veya işyerinin inşa tarzı nedeniyle gün ışığından yeterince yararlanılamayan hallerde yahut gece çalışmalarında, suni ışıkla uygun ve yeterli aydınlatma sağlanır. İşyerlerinin aydınlatmasında TS EN 12464-1: 2013;  TS EN 12464-1.2011: 2012;  standartları esas alınır.

Madde-23 Çalışma mahalleri ve geçiş yollarındaki aydınlatma sistemleri, çalışanlar için kaza riski oluşturmayacak türde olur ve uygun şekilde yerleştirilir.

Madde-24 Aydınlatma sisteminin devre dışı kalmasının çalışanlar için risk oluşturabileceği yerlerde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulunur.

Aydınlatma Ölçümü Zorunlu Mu
Aydınlatma Ölçümü Zorunlu Mu

Aydınlatma Ölçümleri İşyerinde Gerekli mi? Aydınlatma Ölçümü Sebebi Nedir? Aydınlatma Ölçümü Zorunlu Mu

İşyerlerinde güvenli bir çalışma alanı sağlanmak için görsel işlerin ağırlıklı yapıldığı ve sağlıklı bir görüş ortamı oluşmasında en önemli unsur kuşkusuz aydınlatma olmaktadır. Güvenli çalışma ortamının oluşturulması birincil önceliklerden biri olmakla birlikte ve iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi işyeri ortamındaki tehditlerin görünürlüğünün sağlanması ile olacaktır. Aydınlatmanın görsel önemine ek olarak çalışan personelin moralinin yüksek olması, kendini iyi hissetmesi, yorgunluk olmaması şeklinde biyolojik ve psikolojik etkileride sıralayabiliriz.

Aydınlatma konusunda uygun çalışma ortamı sağlanırken mümkün mertebe gün ışığından faydalanılması önerilir. Gün ışığı ile aydınlatmanın mümkün olmadığı konumlarda bahsedilen aydınlatma standardına uygun yapay aydınlatma sistemi kurulması gerekmektedir. Gün ışığı ve yapay aydınlatma sistemlerinin beraber kullanılması uygulanabilirlik açısından en makul çözümdür.

İşyerlerinde aydınlatmanın uygunluğu kontrolü için aşağıdaki parametreler göz önüne alınmalıdır;

  • Çalışma alanında bulunan parlak yüzeylerin dağılımı,
  • Çalışma alanındaki aydınlatma şiddeti seviyesi ve Çalışanın yaşı.
  • İş ekipmanlarının ve çalışan nesnelerin büyüklüğü,
  • İşyerindeki nesneler ve çevresindeki alan/arka plan arasındaki kontrast oranı,
  • Çalışma ortamında görülmesi gereken nesnelerin ne kadar zamanda fark edildiği,
  • İşyeri ortamında bulunan nesnelerden ışığın ne kadar yansıdığı,

Uygun Aydınlatma düzeyinin belirlenmesi için TURKAK dan Akredite olmuş Ölçüm Laboratuvarlardan hizmet alınması gereklidir. Prosafety Laboratuvarı sektöründe öncü bir kuruluş olarak Türkiye genelinde hizmet vermektedir. Periyodik Kontrol ve Elektriksel Ölçümler (Topraklama ölçümleri, Elektrik Tesisat Kontrolü) olmakla birlikte Termal Konfor ölçümü, Gürültü ölçümü, kimyasal gaz ölçümü, toz ölçümü dahil tüm ortam ölçümleri parametrelerini gerçekleştirmekteyiz. Teklif Talebinde bulunmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın