Basınçlı Gaz Tüplerin Depolanması

Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması

Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması taşıyacak olan araçlarda yangın söndürücüler ve statik elektriği topraklayacak şeritler olmalıdır. Araca yükleme veya araçtan indirme sırasında araç tamamen durdurulmalıdır. Bu araçların maksimum hız limitlerine uymaları büyük önem taşımaktadır.

Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması taşımada mümkün olduğunca açık araçlar veya römorklar kullanılmalıdır. Kapalı araçlarla taşınmanın gerektiği durumlarda aracın havalandırılması sağlanmalıdır. Bu araçlarda sigara içilmemelidir. Basınçlı Gaz Tüplerinin sızıntı şüphesi olduğu durumlarda araç durdurulmalı ve problem tespit edildikten sonra da üretici firmayla bağlantı kurulmalıdır.

1.Bölüm: Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması

Basınçlı gaz tüpleri taşınması, aksi belirtilmedikçe dik olarak taşınmalıdır. Taşıma sırasında vanaların ve tüp bağlantılarının zarar görmemesi için özen gösterilmelidir. Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması her zaman vana koruyucularıyla birlikte taşınmalıdır. Tüplerin vanalarının kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Basınçlı Gaz Tüpü Taşıma sırasında hortum ve regülatör bağlantıları tüplerden ayrılmalıdır.

Zehirli gaz tüpleri, yükleme bölümü ile sürücü yeri birbirinden izole edilmeden taşınmamalıdır. Ayrıca yanıcı gaz tüpleriyle zehirli gaz tüpleri beraber taşınmamalıdır. Kullanıcı, taşımak için tüpleri yatay konumda yuvarlamamalı ve sürüklememelidir. Özellikle büyük ve ağır tüplerin güvenli bir şekilde tutulması için uygun bir el arabası, forklift veya benzeri bir malzeme taşıma cihazı kullanılmalıdır. Tüplerin düşmesini engellemek ve birbirine veya diğer yüzeylere şiddetli bir şekilde çarpmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınmalıdır. Su kapasitesi 12 lt’nin üzerinde olan tüpler, vana koruma cihazı veya mıknatıslar kullanılarak kaldırılmamalıdır.

2.Bölüm: Basınçlı Gaz Tüplerin Taşınması

Tüpün imalatçısı taşıma kulakları gibi uygun kaldırma ekipmanları tedarik etmemişse, tüpleri askıya almak için halatlar, zincirler veya askılar kullanılmamalıdır. Basınçlı gaz tüpleri kaldırma amacıyla tutmak için kızaklar, platformlar veya paletler kullanılabilir.

Bazı küçük tüpler, vana koruma cihazı olarak kullanılan bir taşıma sapı olacak şekilde tasarlanır. Bunun gibi tüpleri saplarla/koruyucularla taşımak güvenlidir.

Basınçlı Gaz Tüplerin Depolanması

Tüpleri taşıyan kişilerin güvenlik ayakkabısı, eldiveni ve gözlüğü takmaları tavsiye edilir.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik te basınçlı gazlar tehlikeli madde olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle basınçlı gaz tüplerinin taşımacılığını yapan işyerlerinin bu yönetmelikte belirlenen özel hususları da dikkate alması gerekir.