Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Prosafety iş güvenliği ve laboratuvarı firmamız basınçlı hava tankı periyodik kontrolleri sırasında tespit edilen tehlikeli durumları, uygunsuzlukları, eksiklikleri, raporlayarak, yasal gereklilik esasına dayanarak, yetkili birime raporları sunmaktadır.

Basınçlı Hava Tankı Nedir?

Kompresör çıkışında, giren havayı baskılayan hava deposuna hava tankı denilmektedir. Hava tankları en çok işletmelerde kullanılmaktadır. Basınçlı kap sistemleri için, havanın dengelenmesi ve basıncın normal seviyede tutulması oldukça önemlidir, bu yüzden basınçlı hava tankları oldukça tercih edilmektedir.

Basınçlı hava tankları bakımsız ve onarımsız bırakılması durumlarında ciddi kazalara sebebiyet verebilmektedir. İşletme içeresinde en soğuk bölgelere konularak oluşabilecek kazaların önlenmesi sağlanmaktadır. Kazaların oluşmasını ve iş kazalarına sebebiyet verilmemesi açısından basınçlı hava tankı muayenelerini yılda 1 yaptırmanız gerekmektedir.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Basınçlı Hava tankları, maddeler halinde belirtilmiş olan İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine tabiidir. Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı olarak standarda ve mevzuata uygun bir biçimde kontrollerinizi ve test işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz.

Hava Tankı Periyodik Kontrolü

Basınçlı hava tankları hizmet ve üretimin bir parçası olduğunda, işletmelerde bulundurulması zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden bu tankların güvenli olduğundan emin olunmalıdır. Tank da çatlak, kırılma, yorulma ve korozyon gibi deformasyonlar ekipman için tehlike arz etmektedir.

Periyodik kontroller emniyet ventili, hidrostatik test basıncına maruz bırakılarak mekanizmasının kontrolü için en sağlıklı yol kabul edilmektedir.

Basınçlı Hava Tankı Çeşitleri

Basınçlı hava tanklarının iki çeşidi vardır:

Birincil Hava Tankları: Kompresöre yakın, depo görevi görmektedirler. Kompresörden geçen hava akımının düzenlenmesini sağlayarak, gerekli basıncı dengelerler.

İkincil Hava Tankları: Genellikle fabrikalarda kullanılmaktadırlar. Belirli miktarda basınç düşmelerine karşı sistemin dengede kalmasında rol almaktadırlar.

Fabrikalarda hava dağıtımı gerektiği durumlarda çoğunlukla son kullanım noktalarına yakın konumlandırılır. Geçici basınç düşmelerine karşı hassas ekipmanların korunmasında ve sistemde basınç dengesinin korunmasında önemli rol oynamaktadır.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Profesyonel anlamda basınçlı hava tankı muayenesi, imalatçı tarafından yaptırılmalıdır. Basınçlı Hava tankı periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kere yaptırılması zorunludur.

Kanunen Zorunlu Olan Periyodik Kontroller Yaptırılmazsa Ne Olur?

Gerekli süre içerisinde periyodik kontrollerin yapılmadığı durumlarda bakanlık tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. Basınçlı hava tankı muayenelerinin zamanında yaptırılması gerekmektedir.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Prosafety firmamız A tipi bir akredite kuruluşudur. Profesyonel hizmet anlayışı ile teknik ekip ve ekipmanımızla, uluslararası standartlar temel alınarak gerekli kontroller ve muayeneler gerçekleştirilmektedir. Yapılan tetkikler ve kontroller raporlanarak tarafınıza teslim edilmektedir.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrolü Standartları Hangileridir?

Basınçlı hava tankı periyodik kontrolü için yönetmelikte ifade edilen,

  • TS EN 13445-5,
  • TS EN 12952-6,
  • TS 1203 EN 286-1 standartlarına göre kontroller gerçekleştirilmektedir.

Basınçlı Hava Tankı Periyodik Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanmaktadır?

‘’İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince’’ belirtilmiş olan standartlara göre gerçekleştirilmektedir. Yüksek mühendislerimiz ve teknik ekibimiz test ve muayene sonunda işlem raporunu tarafınıza sunmaktadır.

Basınçlı Hava Tankları Periyodik Kontrolü İçin Kimler Yetkilidir?

  • Makine mühendisleri
  • Yetkili teknik yönetici
  • Makine teknisyenleri tarafından yapılmaktadır.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz