buhar-kazani-periyodik-kontrolü

Buhar Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarımız buhar kazanı periyodik kontrollerini teknik elemanlarımız ve son kalite ekipmanlarımızla sizlere profesyonel bir hizmet sağlamaktadır.

Buhar Nedir? Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü, Kontrol Muayenesi Ve Raporu

Yakıt yakılarak veya başka enerjiler kullanılarak suyun ısınması sonucunda buhar elde edilir. Buhar da belirli bir basınç altında sıkıştırılır. Buharı sıkıştırılan kaba ise basınçlı kap denilmektedir.

Buhar kazanında en önemli olan konu verimdir. Hangi miktarda ve ne kadar enerji elde edileceğini hesaplamak oldukça önemlidir. Ortalama olarak buhar kazanında verim %80 civarındadır.

Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü

Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Buhar kazanlarının kontrolü imal edildikten sonra imal eden firma haricinde kullanacak firmanın test ve muayenelerini yaptırması gerekmektedir. Kurulum ve muayene işlemleri tamamlandıktan sonra İş Ekipmanları Yönetmeliğine göre periyodik kontrollerinin yılda 1 kere yapılması kanunen zorunludur.

Buhar Kazanı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Kanunen Zorunlu Olan Periyodik Kontroller Yaptırılmaz ise ne olur?

Bu gibi durumlarda sorumluluk periyodik kontrolleri yaptırmayan iş yeri sahibinin olacaktır. Türk Standartları Enstitüsü ve bakanlıklar tarafından iş yeri sahibine cezai işlem uygulanmaktadır. İşlemlerin insan sağlığı ve güvenliği açısından tehlike oluşturmaması için mutlaka düzenli yaptırılması gerekmektedir.

buhar-kazani-periyoodik-kontrol
Buhar Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Buhar Kazanının Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Prosafety firması olarak Profesyonel hizmet ekibimizle, A- tipi Akredite bir muayene kuruluşu olarak buhar kazanı periyodik kontrollerini gerçekleştirmekteyiz. Muayene sırasında, basınç testleri, kontrole uygunluk tespitinin yapılması, muayene, sızdırmazlık, çatlak, deformasyon kontrolleri yapılarak raporlar hazırlanmaktadır.

Buhar Kazanlarının Periyodik Kontrolü Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

  • Kazanın çalışması ve elektrikle bağlantısı kesilir,
  • Kazan soğutulur,
  • Kazanın boruları ve etrafı temizlenir,
  • Kazanın içerisindeki hava boşaltıldıktan sonra su ile doldurulur,
  • Buhar kazanına hidrostatik deneye uygulanır.

Firmamız bütün bu periyodik kontrol aşamalarını gerçekleştirdikten sonra sonuçlarını sizlere raporlayıp sunmaktadır.

Buhar Kazanının Periyodik Kontrolü Standardı Nedir?

Buhar kazanı periyodik kontrolü yönetmelikte yer alan TS 2025 standartlarına göre gerçekleştirilmektedir.

Buhar Kazanlarının Periyodik Kontrolü Raporu Nasıl Hazırlanmaktadır?

Buhar kazanlı periyodik kontrolü uygun standartlara göre yapılmaktadır. Periyodik kontroller uzman teknisyenlerimiz ve mühendislerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Test ve kontrollerinin yapılmasının sonrasında yönetici onaylı raporlar tarafınıza teslim edilmektedir.

Buhar Kazanlarının Periyodik Kontrolü İçin Kimler Yetkilidir?

Buhar kazanların periyodik kontrolleri için makine mühendisi ve makine teknikeri görevlendirilir. Yetkili teknik yöneticiler tarafından ise raporlama ve onay işlemleri yapılır.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz