CARASKAL NEDİR?

Caraskalı kısaca ifade edecek olursak hareketli palanga diyebiliriz. Caraskalın en önemli özelliği yükleri kaldırabilmek için uygulanması gereken güç miktarının az olmasıdır. Bunun da bir dezavantajı söz konusudur, o da kaldırma kuvvetinin azlığından dolayı, yük kaldırma işlemi daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Mekanik caraskallar elektrikli caraskallara göre daha uzun sürede kaldırma işlemi yapmaktadırlar.

Caraskal Nasıl Çalışır?

Caraskallarda yuvarlak dişli çark mekanizması bulunmaktadır. Bu mekanizma sonsuz döngüye sahip çark kullanılarak elde edilmektedir. Çekme zinciri adı verilen zincir çekilerek, makaranın kancasına bağlanan yükler hangi mesafe uzaklığa çekilmek isteniyorsa ona göre ayarlanırlar.

CARASKALIN TEMEL KULLANIM ÖZELLİKLERİ

  • Caraskallar sadece amacına uygun şekillerde kullanılmalıdır.
  • caraskal kullanım talimatlarına düzgün bir biçimde uyulmalıdır.
  • caraskal kullanımı hakkında bilgisi olan personel tarafından kullanılmalıdır.
  • caraskal kullanılırken bir fonksiyonel bozukluğu tespit edilirse derhal kullanım bırakılmalı ve bakımı yapılmalıdır.

Caraskal Kaç Ton Taşır?

Caraskallar taşınacak yük kapasitesine göre sınıflandırılırlar. Genel olarak 20 ile 250 ton arasına kadar yük taşıyabilmektedirler.

Caraskal Nerelerde Kullanılır?

Caraskallar genellikle, yük kaldırma amacıyla, fabriklarda, inşaatlarda, atölyelerde, tekstil firmalarında, depolarda, ağır makine sanayilerinde, şantiyelerde sıkça kullanılmaktadır.

Caraskal Bağlantı Elemanları Nelerdir?

Caraskalları monte edebilmek için kullanılan temel bağlantı elemanları somunlar ve cıvatalardır. Carsakallar motorlu bir sisteme sahip aletler olduğundan dolayı, raylı bağlantı levhası yardımıyla ekipmanlar bağlanır ve kullanılır.

Caraskal Motoru Nedir?

Caraskal aslında tavan vinci olarak da adlandırılmaktadır. Caraskalların hareket edebilmesi için çift taraflı ray sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Kaldırma ve hız durumuna ve yüksekliğe bağlı olarak motor güçleri değişmektedir. Yüksek sıcaklıklarda ve -40 dereceye kadar soğuyan hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Kimyasal ortamlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Caraskal Fiyatları Ne Kadardır?

Caraskal fiyatları, motor gücüne, kalitesine ve kullanılacağı yere göre  fiyat değişkenliği göstermektedir. Caraskal fiyatları 100 ile 3000 tl arasında değişmektedir.

Caraskal Muayenesi

Caraskal muayenesinin yapılması “İş ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’’ çerçevesine bağlı olarak yapılmaktadır.

Caraskal Nedir? (Temsili)

Caraskallar yüksek teknikerler ya da makine teknikerleri tarafından muayene ve periyodik kontrolü yapılmalıdır. Caraskal muayenesinde önemli olan durumlardan biri de çalışma ve durdurma sistemlerinin düzgün bir biçimde çalışmasıdır. Eğer kullanım açısından tehlikeli bulunmuş caraskallar kullanılmaya devam edilirse kazaya sebebiyet durumunda sorumlusu testi yapan teknik eleman değil, işletme sahibidir.

Caraskal Periyodik Kontrol Süresi

Caraskalların yönetmelik gereğince yılda en az 1 defa kontrol ve bakımları yapılmalıdır.

Caraskal Periyodik Kontrol

Caraskalların periyodik kontrolleri, imalatçının kılavuzda belirtmiş olduğu gibi yapılmaktadır. Kontrollerin yapılmasında, caraskalların kullanım sıklığı, iş yerlerindeki ortam koşulları gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu aşamadan sonra risk değerlendirilmesi yapılarak periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir.