Genleşme Tankları Muayene

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı olarak genleşme tankı periyodik kontrollerini profesyonel hizmet anlayışı içerisinde sizler için gerçekleştirmekteyiz.

Genleşme Tankı Nedir?

Genleşme tankını ifade edecek olursak, merkezi sistemlerde, depolanan sıcak suyun, tesisat sistemine zarar vermemesi için biriken fazla suyun depolanmasını sağlamaktadır. Fazla su basınç oluşturduğu için tesisat sistemine zarar verecektir. Sistemin zara görmemesi için, fazla su genleşme tankına aktarılır.

Genleşme Tankı Çalışma Prensibi
Genleşme Tankı Çalışma Prensibi

Genleşme tankı su basıncına örnek verecek olursak; evimizde 10 metrelik radyatör bulunuyorsa, kombiyi 60 dereceye çıkardığımızda, su basıncı, su ısındığı için artacaktır. Su basıncının dengede kalabilmesi için genleşme tankı kullanılarak, basınç sabit hale getirilmektedir.

Genleşme tankının fazla dolması durumunda ise emniyet vanaları devreye girerek, biriken fazla suyu dışarı atılmasını sağlar. Hidrofor sistemleri de genleşme tankının bir parçası olarak görev sağlamaktadır.

Genleşme Tankı Periyodik Kontrolü

Genleşme tankı birçok yerde etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Tehlikeli durumların oluşmaması için periyodik kontrollerinin sık ve düzenli bir biçimde yapılması gerekmektedir. Genleşme tankı periyodik kontrollerinin yılda en az 1 defa yapılması zorunludur.

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı Uzman ekibiyle Genleşme tankı periyodik kontrolleri sonucunda, ortaya çıkan eksiklikleri, uygunsuz durumları, tehlike yaratabilecek durumların engellenmesi için çalışmalar yürütmektedir. İşlem sonucunda da ortaya çıkan durumlar raporlanarak, yetkili birime teslim edilmektedir.

Açık Genleşme Tankı

Açık genleşme tankı, basıncın atmosfer basıncının altında kalmasını sağlamakla görevli tanktır.

Kapalı Genleşme Tankı

İşletmeler genellikle daha emniyetli ve güvenli olduğundan kapalı genleşme tankı kullanmaktadırlar. Kapalı genleşme tankı emniyet vanası ile birlikte kullanılmaktadır.

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genleşme Periyodik Kontrol Neden Yapılır?

Genleşme periyodik kontrol yönetmeliğinin amacı:

  • Bireylerin ve çalışanların güvenliğinin sağlanması,
  • Muayene şartlarının yerine getirilip getirilmediğinin tespitini yapmak,
  • Gerekli evrak ve belgelendirme işlemlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek,
  • Asgari şartların belirlenmesini, montajını, dağıtımını, hizmetini, sınıflandırılmasını sağlamaktır.

Yönetmelik 0,5 bar ve 30 bar arasındaki basınçlı kapları kapsamaktadır.

Türkak Belgeli Akredite  Periyodik Kontrol Kuruluşları

Genleşme tankı periyodik kontrol ve muayene için, ölçüm yapacak firmanın, akredite olması tercih edilebilir fakat bununla ilgili yasal bir zorunluluk yoktur. Bu anlamda Prosafety firmamız, Genleşme Tankı Periyodik Kontrol güvenli ve yönetmeliğe uygun bir biçimde gerçekleştirmektedir. Daha detaylı bilgi için bizlerle hemen irtibata geçebilirsiniz.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz