güvenlik ağı

GÜVENLİK AĞI İLE ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İnşaat alanında yüksekte, güvenlik ağı kullanılması isteniyorsa 3 husus dikkate alınmaktadır.

 1. Ağın çalışma standartlarına uygun olup olmadığının belirlenmesi,
 2. Kullanılacak olan ağın güvenlik gereksinimleri tamamen karşılayıp karşılamayacağının denetlenmesi,
 3. Son olarak da kurulacak ağın bakım ve depolama durumlarının incelenmesidir.

Güvenlik Ağları Nedir?

Güvenlik ağların temel amacı, yüksek yerlerde çalışan işçilerin yüksekten düşmesini engellemektir. Diğer bir amacı ise düşme korkusu olmadan rahat bir biçimde çalışma olanağı sağlamasıdır. Ağlar kurulduğunda çalışanların yüksekten düşme mesafesi azalır,  ölüm, yaralanma, sakatlık gibi durumların oluşmasının önüne geçilmiş olunur.

Güvenlik Ağlarının Avantajları Nelerdir?

 • Güvenlik ağları çok ileri teknolojiye gereksinim duymadan kullanılabilmektedir. Ağ ile ilgili problemler oluştuğunda el işçiliği ile problemler giderilebilmektedir.
 • Kişiler kısıtlama olmadan güvenli bir şekilde çalışabileceği için, işin verimi artar, masraf ve zamandan tasarruf sağlanır.

Güvenlik Ağı Tasarım Prensipleri

Güvenlik ağında önemli olan birkaç tasarım şekli mevcuttur. Güvenlik ağı, düşme esnasında düşme hız miktarını esneterek, düşme sırasında oluşabilecek problemlerin önlenmesi sağlanır. Düşme yüksekliğinin artması, ağdaki oluşacak basınç miktarını da arttırmaktadır. Bu nedenle, ağ esneme miktarının ayarlanması oldukça önemlidir.

Ayarlanmış ağın üzerine düşme olması halinde, ağın altındaki boşluk miktarı, herhangi bir çarpmaya, vurmaya karşı dengelenmiş olmalıdır.

Güvenlik Ağı Nedir

Güvenlik Ağı Sistemleri

Güvenlik ağları;

 • Kare (Q)
 • Eşkenar dörtgen (D)
 • Düğümlü
 • Düğümsüz olabilmektedir.

GÜVENLİK AĞI SINIFLANDIRMASI

Güvenlik ağları TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standardına tabiidir.

Güvenlik Ağı Ağ Gözü İpi

Ağ gözü ipi en az 3 farklı ipten yapılmaktadır. Bu ipler birbirlerine, çözülemeyecek şekilde örülmelidir.

Güvenlik Ağı Kenar (Sınır) İpi

Sınır ipi örülecek olan ağın etrafındaki her bir örgüden geçirilerek yapılan ip çeşididir. Sınır ipi kaldırması gereken ağırlık miktarı esasına göre örülerek tamamlanır.

Güvenlik Ağı Bağlama İpi

Bağlama ipleri, ağı tutması gereken yapı üzerine bağlanarak yapılan işlem türüdür. Burada önemli olan ipin minimal çekme kuvvetini hesaplanarak, ip üzerindeki basınç ayarlanmalıdır.

Güvenlik Ağı Birleştirme İpi

Birleştirme ipi, birden çok güvenlik ağının kurulması gerektiği zamanlarda bu ağları, birleştirmeye yarayan iptir. Birleştirme ipi, bağlanacak olan ağların direnç miktarları hesaplanarak bağlanmalıdır.

GÜVENLİK AĞI UYGULAMALARI

Güvenlik ağları kurulumunda TS EN 1263-2 standartları geçerlidir. Çalışanların sağlıklı ve düzgün bir biçimde iş görebilmesi için, ağlar hakkında uygulanması gereken genel prensipler aşağıdaki gibidir:

 • Güvenlik ağları çalışma yüksekliğine uygun yerlere kurulmalıdır.
 • Güvenlik ağları çerçevesinin dışına çıkılmaması gerektiğini daha yüksekte çalışan işçilere bildirilmesi gerekmektedir.
 • Güvelik ağları çalışma seviyesinin yerden 2 metrenin altına kurulmaması gerekmektedir.
 • Ağın yakalama genişliğinin çalışan işçinin yatay eksende düştüğü varsayılarak yakalama genişliğinin hesaplanması gerekmektedir.
 • Ağların bekleme ve kullanım ömrünün iş kazaları oluşmasına sebebiyet vermemesi açısından kontrol edilmesi gerekmektedir.