Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Havalandırma tesisatı kapalı alanlardaki kirli havanın temizlenip, temiz hava ile hava dolaşımı yapması işlemidir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Oteller, iş yerleri, plazalar, metrolar, evlerimiz, restoranlar vb. yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanlara havalandırma sistemleri kurularak, temiz havaya ulaşmamızı sağlar. İnsan sağlığı için Havalandırma tesisatı periyodik kontrol düzenli olarak yapılmaktadır. Bu periyodik kontroller İSG standartlarına uygun bir biçimde yapılmaktadır. Prosafety yetkili iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı, havalandırma tesisatı periyodik kontrolünü donanımlı ekibi ve ekipmanları ile güvenilir bir şekilde gerçekleştirmektedir.

 

Havalandırma Ölçümü ve Muayene Hizmetleri

Havalandırma muayene hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

Havalandırma sistemleri için kullanılacak malzemelerin, elektrik sistemlerinin, borularının 1.nci sınıf kaliteli olması gerekmektedir.

  • Evde kullanılacak havalandırma sistemlerinde muayenesi yapılması gerekmektedir.
  • Belirli bir zaman geçtikten sonra boruların, elektrik tesisatlarının bakımının yapılması gerekmektedir.
  • İş Ekipmanları Yönetmeliğince, elektrik tesisatı uygunluk belgesine uygun olan uygulamalar tercih edilmektedir.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.


HAVALANDIRMA TESİSAT ANALİZİ VE KRİTİKLERİ

kullanılmakta olunan havalandırma sistemlerinin bakımları yapılır, sistemde problemler bulunduysa, havalandırma sisteminde parça ve mekanik aksam değişmesi gerekiyorsa, bu işlemler kayıt altına alınır.

Havalandırma tesisatı periyodik kontrolünün yapılması insan sağlığı ve güvenliği için büyük önem taşımaktadır. Periyodik kontrolünü yapacak personelin, analizini yapacağı tesisatın donanımlarını bilmelidir. Planlaması daha önceden 3d olarak bilgisayar ortamında yapılabilmektedir.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol
Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol

HAVALANDIRMA TESİSAT EKİPMANLARI

Havalandırma tesisatı ekipmanları kullanılırken bilinen, kaliteli malzemelerin kullanılması önerilmektedir. Bu durum Havalandırma tesisatı periyodik kontrol için de önemlidir. İyi ve kaliteli malzeme kullanır ise havalandırma sistemlerinin arızalanması ve yıpranması o kadar geç olacaktır. Bu tip havalandırma sistemlerinde geçirgen filtreler, açıcılar ve sızma durumunun yaşanmaması için özel ekipmanlar kullanılmaktadır.

Toplu kullanım alanlarında ise daha geniş kapsamlı, malzemeler kullanılmaktadır. Yapılan işlemlerde bağlantıların doğru yapılması, kablo ve boruların doğru yerleştirilmesi önemlidir. Uzun süreli kullanımlar için periyodik kontrol işlemlerinin mutlaka zamanında ve düzenli yapılması gerekmektedir.

HAVALANDIRMA ÇEŞİTLERİ

Kullanım alanlarına göre birden çok havalandırma çeşidi mevcuttur. Ev ve ofis havalandırma sistemlerinde lokal havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Toplu kullanım alanlarında ise (genellikle daha büyük ölçekli yerlerde) merkezi havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Merkezi havalandırma sisteminin en büyük özelliği ise bütün havalandırma sistemlerinin akışlarının ve fanların kontrol edilmesidir.

HAVALANDIRMA SİSTEMİNDE ELEKTRİK TESİSATI

Havalandırma sisteminde elektrik tesisatı kurulumu oldukça önemlidir. İnsan sağlığını tehlikeye sokacak durumların yaşanmaması için elektrik tesisatının yapılacağı ve çekileceği alanların iyi ayarlanması gerekmektedir. Elektrik tesisatının çekildiği yerde yönetim panosu ve genel sigortaların bulunması gerekmektedir. Daha sonra isteğe kontrol panosu çekilebilmektedir.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz