sicak-su-kazani-periyodik-kontrol

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarı uzman ekip ve ekipmanları ile sizlere profesyonel bir hizmet sunarak, kızgın su kazanı ekipmanlarınızda tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlayarak tarafınıza iletmektedir.

Kızgın Su Kazanı Nedir?

Yüksek basınç altında bırakılarak sıcak su üreten kazanlar, kızgın su kazanları dır. Kızgın su kazanları genellikle merkezi sistem kullanımlarında karşımıza çıkmaktadır.

Kızgın su kazanlarında, su üretimi 120 derecenin üzerinde basınç altında üretilir. Suyun sabit sıcaklıkta kalması için, basınç eşit miktarda sabit kalmaktadır.

Günümüzde teknolojik gelişmeler kızgın su kazanları konusunda oldukça mesafe kat etmiştir. Kızgın su kazanları daha güvenilir ve daha performanslı çalışmaktadırlar. Aksaklıkların yaşanmaması ve insan hayatı için tehlike oluşturabilecek durumların oluşmaması için mutlaka zamanında muayenelerin ve periyodik kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Sıcak su kazanları kontrolleri, ‘İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen hususlara göre değerlendirilmekte ve yapılmaktadır. Prosafety Firmamız bu kontrolleri Avrupa standardına uygun bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrolleri

Basınç ile çalışan bütün kaplarda hidrostatik test yaptırılması zorunludur. Bu testlerde amaç kazanın doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını ölçmektir. Kızgın su kazanı, işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak yapılmaktadır. Eğer işletme sahibinin hidrostatik test yaptırma imkanı yoksa tahribatsız muayene yöntemi kullanılarak muayene işlemleri gerçekleştirilir.

Kızgın su kazanları periyodik kontrollerinde kazanın üretim kalitesi, malzeme yapısı, dayanıklılık, kullanım amacı, kullanım süresi gibi durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Kızgın su kazanı TS EN 12952-6 standardında belirtilen kriterlere uygun bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

Sıcak su kazanı periyodik kontrol leri yılda en az 1 kere yapılmaktadır.  Sıcak Su kazanının periyodik muayenesi yaptırılması iş ekipmanları yönetmeliğince zorunludur.

Sıcak Su Kazanı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrolü
Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kızgın Su Kazanı Kontrol Muayenesi Ve Raporu

  • Öncelikle kananın genel durumu kontrol edilir
  • Basınç göstergeleri, güvenlik sistemleri, basınç otomatikleri, patlama kapakları, emniyet mandalları kontrol edilir.
  • Periyodik kontrol sırasında, aynalara, borulara, kazan gövdesine bakılarak, kazanın herhangi bir yerinde bozulma ve sızıntı oluşup oluşmadığı kontrol edilir.
  • Yakıt tankı, kazanın bulunduğu konum, yakıt bağlantılarına bakılır.

Bütün bu incelemelerin sonucunda da, kazanın genel durumu ele alınarak, eksiklikler varsa size raporlanarak sunulur.

Kızgın Su Kazanı Periyodik Kontrolleri Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Kızgın su kazanı periyodik kontrolleri, metalürji mühendisleri, makine ve metal bölümü mezunu teknikerler, yüksek teknikerler,  malzeme mühendisleri ya da makine teknikerleri tarafından yapılmaktadır.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz