Klima Zararlı mı?

İDEAL KLİMA KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Klima kullanılan mekanlar periyodik sürelerde havalandırılmalıdır. Havalandırma sistemleri kesinlikle işinde uzman kişiler tarafından kurulmalı ve periyodik bakımları ve kontrolleri yılda bir yapılmalı kayıt altında tutulmalıdır.  Önerilen oda ısısı 21-25 derece arasında ideal nem ise %50-60 civarlarında tutulmalıdır. Cihazlar belirli aralıklarla kapatılarak pencere açılmalıdır hızlı ısı değişimlerinden kaçınılmalı, eğer ortamda kalınmak zorundaysa kişi, ortam farkından doğan ısıl şoktan hırka ve benzeri kıyafetlerle minimize etmelidir. Ayrıca cihazlar talimatlara uygun hava filtreleri temizlenmeli ve kayıt altına alınmalı.

KLİMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Sıcak havanın zihinsel ve fiziksel aktiviteler üzerindeki olumsuz etkisini de azaltmaktadır. Ortamın serin olması terlemeyi azalttığından dehidrasyon yani vücudun kuru olma olasılığı daha azdır. Ayrıca bakımı ve temizliği iyi yapılan klimalar; parazit ve haşerelerin varlığını azaltır, polen gibi alerjenlerden koruma ve iç ortam havasının daha kaliteli olmasını sağlar. Kapalı mekanlarda serinlemek için kullanılan klimaların doğru kullanıldıkları takdirde önemli yararları olabilir “Özellikle yaz aylarında kapalı ofislerde çalışan kişilerin iş performansı klima sayesinde artabilir. Klimanın solunum problemlerinin ortaya çıkmasına neden olduğu gibi “Tüm bu yararlarının yanı sıra klima kullanımın bazı riskleri de bulunmaktadır. Ani ısı ve nem değişiklikleri solunum sistemini etkileyebilir, cilt ve göz gibi hassas bölgelerin kurumasına neden olabilir. Gün boyu sürekli çalışan klimalar; gürültü kirliliğine, alerjik reaksiyonlara, kronik rinit, farenjit, boğaz ağrısı ve ses kısıklıklarının ortaya çıkmasına da sebep olabilir.  Bu durum nedeniyle; astım, bronşit ve diğer akciğer hastalığı olan kişilerde kolaylıkla akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı, wheezing (nefes alıp verirken ıslık sesi duyulması) veya diğer solunum problemlerini ortaya çıkabilme olasılığını artırıyor. Merkezi soğutma sistemlerinin içinde çeşitli mikroorganizmalar ve mantarlar üreyebilmektedir. Bunlar evin veya ofisin her tarafına kolaylıkla yayılabilir.

klima

KLİMA KAYNAKLI SORUNLAR NELERDİR?

Sürekli yorgunluk: Fazlasıyla serin ortamlarda halsizlik duyulabilir. Klimanın fazla çalıştırılması, kronik yorgunluk ve baş ağrısına neden olmaktadır.

Solunum problemleri: Sıcak bir günde trafikte sıkışıp kalındığında havalandırma çok büyük bir şans olabilir. Ancak bu havalandırmalar ciddi solunum problemlerine neden olabilen mikroplar için en uygun ortamlardır.

Cilt kuruluğu: Uzun süre klimalı ortamda bulunmak cilde nem kaybettireceği için cilt kuruluğu ve kaşıntıya neden olacaktır.

Düşük tansiyon, artrit (eklem iltihaplanması) ve nörit (sinir iltihaplanması) gibi hastalıkların belirtilerinde klima nedeniyle artış görülebilmektedir.

Sıcakla bunalma: Uzun süre klimalı ortamlarda çalışmaya alışan kişilerde yazın aşırı sıcak havaya karşı bir intolerans yani uyum sağlayamama durumu gelişir ve bu durum aşırı sıcak dalgalarının olduğu dönemlerde ölüme dahi neden olabilir.

Ayrıca bu tür kuru havalı ortamlarda bulunulması; nefesle alınan havayı ciğerlere taşıyan hava yolu olarak adlandırılan borucukları kurutacağı için; öksürük, solunum sıkıntısı, soğuk algınlığı ve zatürreye neden olabilir.

Kronik hastalık belirtilerinde artış: Merkezi hava soğutma sistemleri bazı mevcut hastalıkları tetikleyebilir. Klimalar aynı zamanda ateş ve zatürreye neden olarak ölümle sonuçlanabilen lejyoner hastalığının mikrobu için de önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Klima nasıl kullanılır tıklayınız.