Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol

Makine ve Tezgah Periyodik Kontrol ve Muayenesi

6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununa göre hazırlanmış İş Ekipmanları Yönetmeliğine göre Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol  ve muayene yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Prosafety iş hijyeni laboratuvarı olarak uluslararası yönetmelikler ve güncel standartlar içerisinde ölçüm ve periyodik kontrol yapmaktayız.

Periyodik Kontrol Süresi

“İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne bağlı olarak periyodik kontroller gerçekleştirilmelidir. Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol ile ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Bakım, Onarım Ve Periyodik Kontrolü İle İlgili Hususlar

Bakım, onarım ve periyodik kontroller, imalatçının uygun gördüğü biçimde yapılmalıdır. Eğer bunun ilgili bir veri girişi mümkün değilse, ekipmanın kullanım süresi, işyeri ortamı, ne kadar kullanıldığı gibi faktörler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Kontrollerin 1 seneden fazla sürmemesi gerekmektedir.

Periyodik Kontrolün Yapılması Zorunlu Mudur?

6331 sayılı İSG kanunu içerisinde yer alan yönetmelik gereğince işverenin, kullanılan ekipmanların bakım ve onarımlarını, periyodik kontrollerini, yaptırmakta mükelleftir.

Periyodik Kontrolleri Kimler Yapabilir?

Periyodik kontrolleri, yüksek teknikerler, makine mühendisleri, makine teknikerleri tarafından yapılmaktadır.

Makinaların Ve Tezgâhların Periyodik Kontrolünü Ne Zaman Yaptırmak Gerekir?

  • Çalışma şeklinde değişiklikler olduğunda
  • Kazalar oluştuğunda
  • Doğal olaylarla ilgili kazalarda
  • Ekipmanın uzun süre kullanılmaması durumlarında
  • Ekipmanların güvenlik açığı oluşturmaya başladığı zamanlarda isg uzmanları tarafından gönderilen uzman ekiplerin kontrolleri sağlaması gerekmektedir.

Makina ve Tezgah Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Makinaların Ve Tezgâhların Periyodik Kontrollerinin Önemi Nedir?

Periyodik kontrollerin yapılması her şeyden önce bir yasal zorunluluktur. Burada önemli olan çalışanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. İşveren kullanılan cihazların bakımı ve onarımından yükümlüdür. Çalışma koşulların bozulmaması ve can kayıplarının yaşanmaması için kontrollerin yapılması şarttır.

Periyodik Kontrol Sonrası Ekipmanım da Eksiklik Tespit Edildiğinde Ne Yapmalıyım?

Eksiklikler giderilmeden kesinlikle kontrole devam edilmemelidir. İleriye dönük anlaşılmayan kazalara sebebiyet verecek can ve mal kaybına yol açabilecek durumlar oluşabilir. Eksiklikler giderildikten sonra kontrol yapılmalıdır.

Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol ve Muayenesi
Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Periyodik Kontrollerin düzenli yapıldığı durumda bile kaza olması durumunda ne olur?

Bu durumda işverenin hukuki sorumluluklarını yerine getirip getirmediği incelenir. İlk olarak denetleme müfettişleri ekipmanın onarım, periyodik kontrollerinin yapılıp yapılmadığına bakarlar.

Periyodik kontrolleri yapılmış, bir eksiklik yok ise;

İşletme periyodik kontrollerini düzenli yaptırıyor olabilir ancak bu işlem tek başına yeterli değildir.durumun kayıt altına alınması gerekmektedir.

Periyodik kontrolleri yapılmış, bir eksik var ise;

İşletme bakım ve onarım sorumluluklarını yerine getirmemiştir şeklinde değerlendirme yapılmaktadır.

Ekipmanlarımız Yeni, Periyodik Kontrol Yapılması Gerekli Midir?

Eğer ekipman alınıp 3 ay boyunca kullanılmadı ise periyodik bakımının yapılması gerekmektedir. Ekipman yeni ve kontrolleri yapıldı ise periyodik bakıma ihtiyaç yoktur.

Periyodik Kontrolü Yapılacak Olan Cihazım Sürekli Çalışıyor, Periyodik Kontrol Testi Nasıl Yapılır?

İşletmelerin genel durumlar haricinde bakım günlerinin olması gerekmektedir. Ortak planlama yapılarak ekipmanın periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Makinaların Ve Tezgâhların Periyodik Kontrolünü Kimler Yapmaktadır?

Makinaların Ve Tezgâhların Periyodik Kontrolünde önemli olan can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu kontroller yasa gereğince bağımsız firma ve kuruluşlarca yapılmaktadır.

Makinelerin ve Tezgahların Periyodik Kontrol yapılmasını istiyorsanız, Prosafety İş Hijyeni Laboratuvarını arayıp, firmamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz