Mobil Kren (Vinç) Nedir?

Mobil Kren (Vinç) Nedir?

Mobil Kren Periyodik Kontrolü, Muayenesi Ve Raporu

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarımız A kalite akredite sistemine sahip bir kuruluştur. Teknik ekipmanlarımız ve yüksek mühendislerimiz ile vinç muayene ve periyodik kontrollerini profesyonel bir biçimde gerçekleştirmekteyiz.

Mobil krenler araçların üzerinde bulunurlar ve ağır yükleri kaldırabilen, istediği yere gidip gelebilen vinçlerdir. Birçok çeşidi olan krenler ortalama 50 tona kadar ağırlık kaldırabilmektedir. Krenler konteyner kaldırmada, ağır vasıta araçlarını kaldırmada, inşaat sanayilerinde, ağır yüklerin kaldırılabileceği her yerde kullanılmaktadır.

Mobil vinçler istedikleri her yere gidebildiklerinden dolayı oldukça avantajlıdırlar. En büyük rahatlığı kısa mesafedeki yük taşımacılığını kolaylaştırmasıdır. Sık kullanımlarında makinelerin arızalanma olasılığı artacağından dolayı, periyodik kontrol, bakım ve onarımları zamanında yapılmalıdır.

Kren (Vinç) Çeşitleri Nelerdir?

Kren çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Kablolu vinçler
  • Konsol vinçler
  • Ayaklı vinç
  • Döner vinçler
  • Köprülü vinçler
  • Yükleme köprüsü özel vinçler
Mobil Kren (Vinç) Nedir?

 

Mobil Kren Özellikleri Nelerdir?

Farklı yapıda ve değişken özelliklere sahip krenler işleri kolaylaştırmak açısından üretilmişlerdir. Son teknolojik imkanlarla üretilen mobil krenler daha emniyetli ve insan sağlığı için daha koruyucudurlar. Vinçler sürekli kullanıldığından dolayı oldukça dayanıklı tasarlanmışlardır. Vinçler bu konuda yetkili ve bilgili kişiler tarafından kullanılmalıdırlar.

Krenlerde toprak kum gibi döküm yüklerinin kaldırılmasında birbirine geçmeli 2 bölümden oluşan kepçeler kullanılır. Kaldırma aracı olarak çelik halat ya da ip kullanılır. Vinçlerde yürütme sistemleri, kaldırma sistemleri ve fren sistemleri bulunmaktadır. Kontroller yapılırken bu hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Mobil Krenin Avantajları Nelerdir?

  • İş yerinden diğer bölgeye kısa zamanda giderler
  • Büyük araçları dahi kaldırabilirler.
  • Hareket sırasında özel römork ya da başka bir çekiciye ihtiyaç duymazlar.
  • Hareket halindeyken yürüdükleri yollara zarar vermezler.

Mobil Kren Periyodik Kontrol Ve Kontrolleri  

Mobil krenler, ‘’İş ekipmanları kullanımında “Kaldırma ve iletme ekipmanları” yönetmeliğine tabiidir. Vinçlerin periyodik kontrolleri 1 yıldan daha az sürede yapılmaktadır.

Prosafety firmamız, uluslararası standartlara tabii olarak periyodik kontrol ve muayene gerçekleştirmektedir.  Periyodik kontroller sırasında vinç kullanım esasına dayalı, üretici firmanın öngörmüş olduğu biçimde periyodik kontrolleri gerçekleştirmekteyiz.

Mobil Vinç İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği nce aksi belirtilmedikçe taşıma yükünün en az 1,5 katını kaldırabilecek şekilde kullanılması, vincin kaldırılacak yüklere dayanıklı olması ve yeterli yük frenlerinin bulunması şeklindedir.