Otoklav Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Otoklav Nedir? Otoklav Periyodik Kontrol ve Muayenesi Ve Raporu

Prosafety iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarımız ‘’İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine’’ uygun bir biçimde otoklavın teknik hizmetlerini, bakımını ve kontrolünü TS EN ISO/IEC 17020 standardına göre gerçekleştirmektedir.

Otoklav Nedir?

Otoklav, iç basınca dayanıklı 121 derecede 20 dakikaya yakın sterilizasyon yapan buhar kazanlarıdır.

İşletmelerde iş güvenliği ve iş sağlığı yönünden otoklavın güvenli bir biçimde kullanılması için, sızdırmazlık, aşınma, çatlak, bağlantı kontrolü, deformasyon, temizlik, basınç gibi faktörlerin kontrolünün düzgün bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Otoklav Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılır?

Prosafety firmamız uzman ekip ve ekipmanları ile otoklav muayeneleri işlemlerinde, ekipmanın güvenliğinin tespitini, basınç testlerini, eksikliklerini, uygunsuz durumları, test gerekliliğini, tehlikeli durumları uluslararası otoklav bakım standartlarına uygun bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Otoklav Periyodik Kontrol Muayene Süresi Nedir?

Otoklav Periyodik Kontrol Muayene Süresi , ‘’Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol’’ standartları gereğince yapılmaktadır. Bu durumda imalatçının makine kullanımı ve muayenesi için ön görüldüğü koşullar altından yapılmaktadır. Otoklavın kullanım süresine ve sıklığına bağlı olarak yılda en az 1 kere zorunlu olarak muayenesi ve periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Otoklav Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

Otoklav Periyodik Kontrol Muayene Yönetmeliği Nedir?

Basınçlı kap ve ekipmanları yönetmeliğine bağlı olarak hidrostatik testi yaptırılmalıdır.

  • Hidrostatik testleri 1 seneden az sürelerde yapılmalıdır.
  • Hidrostatik test yapılamayacak durumlarda, muayene yöntemleri gerçekleştirilmelidir.
  • Otoklavlar basınçlı kap kapsamına tabiidir. Testler bu yönetmeliğe bağlı olarak gerçekleştirilmelidir.
  • Yapılan bütün testler, hidrostatik test, tahribatsız muayeneler, fiziksel ve mekanik testler, raporlanarak, onaylanmalı ve karşı tarafa iletilmedir.
Otoklav Periyodik Kontrolü ve Muayenesi
Otoklav Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Hangi Otoklav Türlerinin Periyodik Kontrol Muayenesinin Yapılması Zorunludur?

  • Sterilizatör Periyodik Kontrolü
  • Normal Otoklav Periyodik Kontrolü
  • Basınçlı Soğutmalı Otoklav Periyodik Kontrolü
  • Döner Otoklav Periyodik Kontrolü
  • Yüksek Basınçlı Otoklav Periyodik Kontrolü
  • Hidrostatik Otoklav Periyodik Kontrolü

Otoklav Cihazlarının Önemi

Otoklavlar hijyenik açıdan fiziksel kirleticilerden arınmak için önemli bir araçtır. Sağlığa zarar verecek unsurları ortadan kaldırarak, insan sağlığının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Otoklav Periyodik Kontrolü Raporu

Prosafety firmamızın yüksek mühendisleri tarafından yapılan otoklav periyodik kontrolleri, iş kazalarının azaltılmasında ve önlenmesinde, iş güvenliğinin sağlanması ve işlerin aksamamasın da önemli rol almaktadır. Otoklav periyodik kontrolleri tamamlandıktan sonra raporlar tarafınıza teslim edilmektedir. Otoklav Periyodik kontrollerinin zamanında yaptırılması zorunlu ve gereklidir.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz