ortam ölçümleri avrupa yakası da bulunan zorlu holding de bulunan Apple Teknik Servisinde Ortam Ölçümleri ve Maruziyet Ölçümlerini gerçekleştirdik. Bizi seçtikleri için Apple ailesine teşekkür ederiz.

Biliyoruz ki Apple 2017 ilerleme raporunda belirttiği gibi: “Tedarikçilerimizin bir şeyleri farklı biçimde yapmalarını gerektiren yeni ürünler veya tasarımlar geliştirdiğimizde, süreç güvenliği mühendislerimiz üretim süreçlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek sağlık, güvenlik ve çevreyle ilgili riskleri belirliyor. Riskler belirlendikten sonra, kendi mühendislik ekiplerimiz ve tedarikçilerimizin mühendislik ekipleriyle birlikte çalışarak riskleri azaltma planları tasarlıyoruz. Güvenlik testleri, teknik eğitimler ve tesiste doğrulamalar gerçekleştirerek yeni ürün ve bileşenlerin güvenli bir şekilde üretilebileceğinden emin oluyoruz.” ürünlerimizde ve süreçlerimizde güvenli olmayan kimyasalların kullanımını önlemek için uzun süredir kararlılıkla çalışıyor. Temel denetimlerimizde kimyasal kullanımı uygulamalarını inceliyoruz ve Kimyasal Yönetimi programımız kapsamında ürün tasarımı, daha güvenli alternatiflerle değiştirme ve üretim süreçlerinin yeniden tasarlanması gibi yöntemlerle, tehlikeli madde kullanımını önlemeye veya azaltmaya odaklanıyoruz. 2016’da tüm son montaj tesislerinde yıllık kimyasal haritalama çalışmamızı tamamlayarak kimyasalların konumu, depolanması, miktarı gibi noktaların yanı sıra havalandırma ve koruyucu donanım gibi konuları da gözden geçirdik.

Ayrıca 2016’da, kimyasal yönetimi çalışmalarımızı son montaj tesislerinin yanı sıra kritik bileşenlerin üretildiği tedarikçileri de kapsayacak şekilde genişlettik. Teknik uzmanlarımızı kendi ürün geliştirme ekiplerimiz ve tedarikçilerin ürün geliştirme ekipleriyle eşleştirerek 81 tesisi inceledik. Bu incelemelerde kimyasal envanterlerini, mesleki tehlike risklerini, depolama ve yönetim sistemlerini değerlendirdik. Sorunları kendi kendilerine tespit edebilmeleri ve çözebilmeleri için bu tedarikçilere danışmanlık hizmetleri ve eğitimler de sunduk. Ayrıca departmanlar arası çalışmalarla her yeni ürün için kimyasal yönetiminde gözetim sağlayacak ve geçmişte yapılan iyileştirmelerin sürdürülmesini garanti altına alacak bir model geliştirdik.

Apple ailesinin İş sağlığı ve güvenliği konusundaki hassasiyeti için kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın