Termal Konfor

Termal Konfor Nedir ?

Termal Konfor Nedir? İklimlendirme Özellikleri (Sıcaklık ve Nem, Hava Akım Hızı)  İnsan performansı üzerinde sıcaklığın etkisi etkileri direk fark edilmeyebilir. Fakat çok aşırı sıcaklıklar iş verimini düşürebilir. Genellikle 10oC’den aşağıya ve 35oC’nin yukarıya olan sıcaklıklarda el kuvvetliliği vücut direnci azalır. Düşük sıcaklıklarda ise fark edilir biçimde dokunma duyusu azalma görülür.

Termal konfor etki-tepki kısacası, yüksek sıcaklıkta vücudun su dengesi hayati önem taşır. İyi bir su dengesi için vücudun fonksiyonları ile kaybolan su ve terleme için gerekli miktarda su alınmalıdır. Bu yüzden sıcak havalarda genellikle su içilmesi önerilir bundan dolayı yeterli su içilmesi çok önemlidir.

Termal Şartların Etkileri

Yüksek sıcaklıklardaki çalışmalar kişinin fiziksel olarak daha fazla yorgunluk veya çökkünlük hissine neden olabilir. Vücutta tuz kaybıda fiziksel performansın düşmesine neden olabilir. Deri yüzey üzerinden geçen hava, ter olarak salgılanan nemin buharlaşmasını sağlar. Fazla terleme sonucu, elbise altında salgılanan ter, elbise tarafından tutulur. Daha sonra bu nemlenmiş elbise yüzeylerini yalayan hava, biriken nemin tekrar buharlaşarak nem olarak havaya geçişini sağlar. Hava içerisine nem olarak giren ve havanın kısmi nemin artmasına sebep olan bu olay sırasında vücuttan ciddi miktarda ısı kaybolmaktadır.

“Sıcak Havalarda çalışma hızı azaltılmalıdır. Sıcaklık ve nemin yüksek olduğu zamanlarda vücut daha fazla faaliyet gösterir. Bu gibi durumlarda vücut fazla iş gücü yüklenmemeli ve tasarruflu kullanılmalı.”

termal-konfor-nedir
Termal Konfor Nedir?

Isı Kaybı – Vücut Isısının Düzenlenmesi | Termal Konfor Nedir?

Vücudumuzda meydana gelen kimyasal olayların hızı sıcaklık ile değişir. Enzim sistemlerimiz optimum işlevlerini ancak çok dar bir sıcaklık sınırı içinde gerçekleştirebilirler. İnsanlarda ısı üretimi ve ısı kaybını ayarlayarak normal vücut sıcaklığını sürdürecek bir kontrol mekanizması mevcuttur. Bu yüzden normal vücut fonksiyonlarımızın sürebilmesi için dar sınırlar içinde sabit tutulan bir vücut sıcaklığına gerek vardır. Normal Vücut ısı ne olmalıdır? Normal vücut ısısının 36,3oC ile 37,1oC sınırları arasında olduğu bilinmektedir. Pratik olarak normal vücut ısısı 37oC’ dir.

Sıcaklık etkisini azaltmak için önerilen yöntemler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Dinlenme (kısa süreli dinlenme vücut ısısı dengeye ulaşır)
  • Gölgelik (güneş koruyucuları)
  • Havalandırma sistemi -klima (serinletme amacıyla Soğutucu veya Isıtıcı kullanmak)
  • Rüzgar hızını artırmak (fan)

Giyeceklerin veya koruyucu donanım olan giysilerin ısı transferini engelleyerek vücudun ısı baskısına girmesine sebep olabilir. Koruyucu donanımlar biraz rahatsız edici olmalarına karşın kullanılması, kullanılmamasından daha sağlıklı ve güvenlidir denilebilir. İş yerindeki ortam koşullarının ve termal konforun sağlanması iş gücü, zaman ve performans açısından avantaj sağlayacaktır. Bunun için yapılması tavsiye edilen adım olarak öncelikle çalışma ortamının mevcut termal konfor şartlarının ölçümlerinin gerçekleştirilmesidir.