Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Yangın Tesisatı Kontrol ve Muayenesi Neden Yapılmalıdır ?

Yangın tesisatı bütün iş yerlerinde, okullarda, fabrikalarda, büyük ölçekli işletmelerde, metrolarda vb. yerlerde bulunmak zorundadır. Gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması durumunda can ve mal kaybı oldukça azalacaktır. Bu yüzden Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol konusu düzgün ve etkin bir biçimde yapılması büyük önem taşımaktadır.

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne bağlı olan yangın tesisatı;

 • TS EN 12416-1+A2,
 • TS 9811,
 • TS EN 671-3,
 • TS EN 12416-2+
 • A1, TS EN 12845 koşullarına uygun biçimde yapılmaktadır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol ve Muayene

Olası yangınlara önceden müdahalede bulunmak açısından yangın tesisatının her koşulda çalışır vaziyette bulunması gerekmektedir. Çünkü yangın tesisatının amacı olası yangınlara karşı tedbir almak için kurulmuş bir sistemdir. Can ve mal güvenliği açısından yangın tesisatlarının periyodik bakım ve kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.,

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yenilenme Süresi

Olası bir durum oluşmadığı sürece yangın tesisatının periyodik kontrol ve muayene süresi 1 yıldır. Kontrollerde yangın hortumları basınç testi, hortumların sağlamlığı, kullanabilinirliği ve açılması ile ilgili muayeneler yapılmaktadır. Ayrıca Yangın tüplerin kontrollerini de kapsamaktadır.

Prosafety yangın tesisatı kontrollerini büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirerek gerek ekipmanlarımızla, gerekse uzman ekibimizle çalışmalarımızı tamamlamaktayız. Kontrol sonrasında, tehlikeli bir durum söz konusu ise size, durum analizi ile ilgili raporları teslim ediyoruz.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Ücreti & Fiyatı

Periyodik Kontrol Fiyat Teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Fiyat teklifiniz 1 saat içerisinde tarafınıza gönderilecektir.

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

Bu yönetmelikle ilgili olarak uyulması gereken asgari şartlar belirlenmiştir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında,iş ekipmanları yönetmeliğine göre bu alanda çalışan bütün işletmeleri kapsamaktadır.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

Yönetmeliğin amacı şunlardır:

 • Kamu kurum ve kuruluşlar,
 • Özel kuruluşlar,
 • Her türlü yapılar,
 • Binalar
 • Tesisler için işletim esnasında ortaya çıkabilecek yangınları önlemek ve denetimini sağlamaktır.
Yangın Tesisatı Muayenesi
Yangın Tesisatı Muayenesi

Sabit Boru Tesisatı Ve Yangın Dolapları

Sabit boru tesisatı ve yangın dolaplarının bulunmasının temel amacı yangın çıkması halinde yeterli suyun bulunmasıdır. İtfaiyenin yangın sırasında kullanabilmesi için yangın dolabı ve su alma hatları konulmaktadır.

Sabit boru tesisatının amacı ise, bina içinde yangın oluştuğu taktirde, yangın yerine güvenli bir şekilde yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, bina içinde itfaiye su alma hattı ve yangın dolapları kurulmaktadır.

İtfaiye Su Alma Tesisinde Uyulması Gereken Şartlar:

 1. 1000 m2 alan üzerinde yüksek binalar ve alışveriş merkezi benzeri yerlerde acil durumlarda kullanılmak üzere güvenlik holü, kaçış merdivenleri bulunması zorunludur
 2. Büyük alanlarda su alma mesafesi 60 metre olmak zorundadır
 3. İtfaiyenin kullanacağı hortum bağlantıları 50 mm veya 65 mm çapında olmalıdır.

Yangın dolapların bağlantı ağızlarının ana kolonlar üzerinden geçirilmesi gerekmektedir.

Diğer periyodik kontrol hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz