Sistemik Lupus Eritematozus (SLH) adıyla bilinen Lupus Hastalığı; Vücudun farklı bölümlerini etkileyen eklemler, böbrekler, kan çoğunlukla deri ve merkezi sinir sistemini etkileyen *otoimmün, *kronik hastalığa verilen isimdir.

 

*Kronik : Hastalığın uzun süre devam edebileceğini ifade eder.

 

 

*Otoimmün: Vücudun bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslerden korumak yerine kendi doku yapısına zarar verdiği bozukluktur.

 

Lupus Latince kelimeden türemiştir, kurt anlamına gelmektedir. Deri üzerinde kurt şekline benzer döküntülere sahip olduğundan dolayı bu isim verilmiştir.

 

Sistematik Lupus Eritematozus Ne Kadar Yaygındır?

 

Genel olarak tüm dünyada yaygın bir hastalıktır. Yaklaşık 2500 kişiden birinde hastalık gözlemlenmektedir. Hastaların %15’i 18 yaşın altında bulunmaktadır. 18 ile 45 yaş arası hamile kadınlarda daha sık görülmektedir. Erkek çocuklarda ise beş sistemik lupus eritematozus hastası çocuktan birinin erkek olduğu bilinmektedir.

 

SLH hastalığı bulaşıcı olmamakla beraber, vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından yabancı ve kendi dokusundaki farklılıkları ayırt edememesinden kaynaklanmaktadır. Bağışıklık sistemi, bu yabancı olan maddeleri, kendi vücut dokusundaki normal çalışmakta olan hücreleri tehdit olarak görür ve onları yabancı maddeymiş gibi algılayan oto antikorlar üreterek, dokulara saldırır. Bu yapısal bozukluktan dolayı da deride ve vücudun bazı organlarında yapısal hasarlar bırakır. Bu işlemler uzun süre devam ederse dokulardaki hasar artar, kızarmalar, şişmeler, yanmalar meydana gelir. Genel olarak kalıtsal olarak ortaya çıkmaktadır. Çevresel faktörlerde ise, hormonların düzensiz çalışması, bazı ilaç türleri, viral enfeksiyon gibi durumlarda hastalığın meydana gelmesini etkilemektedir.

 

Lupus Hastalığı Kalıtsal mıdır? 

 

Sistemik lupus hastalığı kalıtsal olabilmektedir. Henüz bazı bilinmeyen genetik olgular, kalıtsal olarak anneden babadan geçebilmektedirler. Sistematik lupus için herhangi bir test ya da doğum öncesi tanısı bulunmamaktadır.

 

Sistemik Lupus Önlenebilir mi ?

 

Sistemik lupus un meydan gelme durumu önlenemez, ancak hastalığın başlamasını etkileyen durumlar önlenebilir. (Fazla güneşe maruz kalma, hormonal ilaçlar vs.)

 

Sistemik Lupus Eritematozus Bulaşıcı mıdır ?

 

Sistemik lupus eritematozus bulaşıcı değildir, kişiden kişiye geçmez.

Lupus Hastalığı

Lupus Hastalığı

 

Lupus Belirtileri Nelerdir ?

 

Sistetik lupus eritematozus hastalığı belirti durumlarına göre haftalar, aylar, yıllar içerisinde kendi halinde başlayabilmektedir. Sistemik lupus eritematozus’a yakalanan çocukların çoğunluğunda başlangıç evresinde kilo kaybı, iştahsızlık, aralıklı ateş yaşanmaktadır.

Zaman içerisinde organların görmüş olduğu tahribat artar, deride döküntüler, burun ve ağızda çıkmaya başlayan yaralar, ışığa hassasiyet durumu görülmektedir. Sistemik lupus eritematozus’a yakalanan çocukların bir çoğunda böbrekle ilgili tutulum baş gösterir ve bu durum uzun süre boyunca devam edebilmektedir.

 

Sistemik Lupus Hastalığı Her Çocukta Aynı Mıdır ?

 

Sistemik lupus eritematozu’un belirtiler her çocuk için farklı değişkenlikler gösterebilmektedir. Bütün hastalık farklı zaman seyrinde gerçekleşebilmektedir.

 

Lupus Hastalığı Çocuklardaki Hastalığın Durumu Erişkinlerdeki Hastalıktan Farklı Mıdır ?

 

Sistemik lupus eritematozus ergenlerde, yetişkin bireylerle aynı etkileri gösterir fakat gençlik dönemlerinde hastalık daha ağır seyretmektedir. Sistematik lupus eritematozus kaynaklı iltihaplanmalar daha fazla olmakla beraber, beyin ve böbrek hastalıkları oluşma ihtimali daha fazladır.

 

Lupus Hastalığı Teşhiş Ve Tedavisi Nedir?

 

Lupus Hastalığının tanısı dışkılama, kan ve idrar testlerinin yapılması sonucunda belirlenir. Lupus Hastalığı tanısı net belirlenebilmesi için tanı listesi belirlenmiştir. Kriterler aşağıda bahsedildiği gibidir :

 

 • Kelebek döküntü (kelebek şeklinde döküntü)
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Diskoid lupus
 • Mukozal ülserler
 • Artrit (eklemlerin iltihaplanması, şişme, sertleşme ve ağrı)
 • Plörit (Plevranın sıvı birikmeksizin kuru iltihap)
 • Böbrek tutulumu
 • Merkezi sinir sistemi
 • Kan hücresi bozuklukları
 • İmmünolojik bozukluklar (Bağışıklık)
 • Anti nükleer antikorlar (ANA)

 

Lupus Hastalığı Tedavi İle İyileşme Mümkün Müdür ?

 

Hastalığının net olarak bir tedavisi bulunamamaktadır. Verilmekte olan ilaçlar hastalığın semptomlarını azaltmaya, olası etkilerinin giderilmesini sağlamaktadır. Başlangıç olarak hastalığın şiddeti oldukça yüksek durumdadır. Bu yüzden yüksek dozda ilaçlar verilebilmektedir. Bazı çocuklar erken tanı durumuna göre hastalık ilerlemeden belirtilerin kaybolması sağlanabilmektedir.

 

Sistemik Lupus Hastalığı İlaç Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir? 

 

 • Fiziksel görünüşte değişiklikler
 • Dispepsi (hazımsızlık) veya yanma gibi mide problemlerinin ortaya çıkması
 • Fiziksel görünüşte değişiklikler
 • Büyümenin baskılanması
 • Yüksek kan basıncı
 • Depresyon ve duygu-durum değişiklikleri
 • Kaslarda zayıflık

 

Lupus Hastalığı Tamamen İyileşmek Mümkün Müdür?

 

Erken teşhis durumda tedavinin başlaması durumunda belirtilerin yok olması mümkündür. İlaç tedavisi ile doktor kontrolünde bulunmaları gerekmektedir. Belirtilerin yok olması durumunda da ilerleyen yaşlarda hastalığın takip edilmesi gerekmektedir.

About the Author: Eren Aksoy

Avatar photo
Eren Aksoy, Prosafety'de İş Hijyenisti, Ölçüm ve Deney Sorumlusu, A Tipi Muayene Personeli, İç Tetkikçi ve İş Güvenliği Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Nişantaşı Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden ve Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanlığı programından mezun olan Eren, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yetkilendirilmiş bir İSG Uzmanı'dır. Ayrıca TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından verilen İş Ekipmanlarını Yapmaya Yetkili Kişilerin Eğitimi Yetki Sertifikası'nın yanı sıra TÜRKAK'tan Metot Validasyon, Ölçüm Belirsizliği, TS EN ISO/IEC 17020, TS EN ISO/IEC 17025 sertifikalarına sahiptir. İstanbul Üniversitesi'nden aldığı Kalite Yönetimi Uzmanlık ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İç Tetkikçilik Sertifikası ile de kalite yönetimi konusunda uzmanlığını pekiştirmiştir.İletişim: eren@prosafety.com.tr